Upoznajte umjetnike , osjetite umjetnost.
Rado odgovaramo na sva pitanja.
UMJETNICI
ARTISTS
Meet the artist, feel their work.
We’re happy to answer any inquiries.
A
Almin Zrno
-
Almin Zrno je bosanskohercegovački fotograf. Rođen u Sarajevu 1966, napravio je prve korake u fotografiji u dobi od 14 godina. Karijeru profesionalnog fotografa započinje nakon što je proveo ratne godine u odbrani opsjednutog Sarajeva.
U prvoj fazi djeluje u prostoru reportažne i dokumentarne fotografije, a zatim se okreće ka autorskoj fotografiji, s fokusom na fotografiju portreta i akta, pored drugih tema. Često sarađuje sa umjetnicima u dokumentovanju umjetničkih procesa. Njegove fotografije izlagane su u BiH, Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Izraelu, Grčkoj, SAD-u i dr.
Recentne samostalne izložbe uključuju Apology of Eros (Beč, Ljubljana, 2018), Jannis Kounellis, Sarajevo 2004 (KuK Galerija, Keln, 2021), te jednomjesečnu postavka njegove fotoinstalacije Majka Srebrenice na Trgu Taksim (Istanbul, 2018). Njegov rad objedinjen je u dvije monografije, Vijećnica (2015) i Apology of Eros (2018). Za svoja ostvarenja primio je niz nagrada i priznanja.
-
dimenzija na upit
-
dimenzija na upit
-
dimenzija na upit
Amila Smajović
-
Završila je Školu primijenjenih umjetnosti u Sarajevu 1983. godine potom stekla diplomu akademskog grafičara na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu sa temom „Cosmos Noetos“- „Svijet vrijednosti“ 1988. godine. Magistrirala je grafiku na istoj Akademiji 2001. godine sa temom „Država Amila i svijet simbola“. Na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, na odsjeku za komunikologija 2018. godine odbranila je doktorsku tezu pod nazivom „Komunikacijaki simboli-studija slučaja bosanski ćilim.“
Na likovnoj umjetničkoj sceni prisutna je preko 30 godina. Autor je značajnih umjetničkih projekata od kojih izdvajamo: Država Amila, Poetika šare, Harmonija geometrije harmonijom niti i Kod-Dekod. Organizovala je preko trideset samostalnih izložbi, a za svoj rad je dobila preko dvadeset nagrada u zemlji i inostranstvu.
Dugi niz godina se bavi proučavanjem motiva, simbola i istraživanjem geometrijskog stila na tradicionalnim bosanskim ćilimima. U periodu od 2010. godine do 2015. godine radila je kao docentica na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu – IUS na odsjeku za Vizuelne umjetnosti i komunikacijski dizajn.
Od 2019. godine obnaša funkciju predsjednice ULUPUuBIHa.
-
Tapiserija
Grand Prix
-
Tehnika: Tkanje/vuna 100%
-
Nedostatak nakita i ukrasa, žene su nadomještale praveći razne trake i ukrase od platna, najčešće vune. Uplitanjem vune raznih boja u pletenice i slične oblike, žene su izrađivale gajtane, koji su imali i upotrebnu i ukrasnu ulogu. Ovakve gajtane su koristile kao pojas preko duge košulje, kao učkur koji su uvlačile u čakšire, kao rušku za torbe i slično. Često su u ove gajane uplitale novičiće, kemečiće ili, kasnije, bobice predviđene za džerdane.
Ovakve gajtane su završavale kiticama od vune, što je imalo svoju praktičnu ulogu, da se gajtan ne bi rasplitao, ali, naravno i ukrasnu. Kitice od vune bile su omiljeni ukras na dijelovima odjeće, na torbama, na oglavcima, na čarapama u ruralnim sredinama. Ovakve kitice žene su stavljale na rubove pregača, gaća, mahrama za glavu, ali i na mušku odjeću, recimo na gornje haljetke (demadan), na kabanice od grubo tkanog platna, na pojas...Kitice od vune u nizu bile su često i ukras za konje. Posebna vrsta trake je zeh - ukras za kosu. Od crne vune žene su plele pletenicu, koju bi kadile ili uplitale u kosu. Ove pletenice od vune su završavale ukrasnim gajtanima od vune sa upletenim ukrasima (novčićima, kamenčićima, školjkama..) i, naravno, kiticama od vune. Ovi ukrasi su virili ispod oglavka, odnosno, mahrame.
Alisa Teletović
-
Alisa Teletović je predstavnica nove generacije umjetnika modernog slikarstva u Bosni i Hercegovini. Svoj “moderni” izraz započinje sa 11.godina, a sa 15 godina 1988 godine ima Prvu samostalnu izložbu. Njen umjetnički izraz pripada apstraktnom ekspresionizmu, koji ona u ulozi pionirke predstavlja i razvija na našim prostorima. Samostalna umjetnica je ekspresivna i figurativna bosanskohercegovačka i australijanska umjetnica. Diplomirala je 2000. godine na RMIT univerzitetu u Melbournu, gdje je studirala umjetnost, elektronski dizajn i interaktivne medije. Živjela je i stvarala svoja djela 17 godina u Australiji. Spajanje dva svijeta i iskustva se uvijek prepliću u Alisinim slikama. Članica je Udruženja likovnih i primijenjenih umjetnika BiH, Napretka i ULUBIH-a. Izlagala je svoja djela na preko dvadeset samostalnih izložbi, između ostalog u Melbournu, Pertu, Adelaidu, Beču, Abu Dhabiju, Sarajevu i Tuzli. Laureatkinja je niza priznanja i nagrada.
Umjetnički radovi samostalne i afirmisane umjetnice Alise Teletović nalaze se u javnim i privatnim kolekcijama širom svijeta. Posljednjih 12 godina živi u Sarajevu, stvarajući inspirativna umjetnička djela u svom ateljeu.
Umjetničko djelovanje i razvoj umjetnice možete pratiti na zvaničnoj web stranici: http://www.alisateletovicartist.com i društvenim mrežama @alisateletovicartist.
Long live art! Art lives within me!
-
kombinovana tehnika 100x120cm 2023
-
kombinovana tehnika 100x120cm 2023
-
kombinovana tehnika 100x120cm
Aleksandra Nina Knežević
-
"Bosančica za djecu" je knjiga za djecu, bukvar, slovarica koja sadrži tipografiju pisma Bosančica i ilustracijame. Ova knjiga je nagrađena prvom nagradom na konkursku "Pišem ti Bosančicom"
-
Razne ilustracije vezane na temu gradovi, stećci, ljubav... Ilustracije crtane rukom i dorađene u digitalnoj formi, dimenzije razne.
-
Projekat "Sarajevo Dingbats" čine simboli grada Sarajeva, koji su prvobitno predstavljeni 2007. na festival Sarajevska zima, a onda se godinama projekat razvijao i danas je izrastao u već prepoznatljive suvenire Sarajeva: razglednice, mape, postere, cekere… Ovaj radn nagrađen je i nagradom "Gran Prix" na Šestoaprilskoj godišnjoj izložbi strukovnih Udruženja "Collegium Artisticum".
Amela Hadžimejlić
-
Amela Hadžimejlić, akademski grafičar i vizuelni umjetnik, rođena je 1969. u Ljubljani, Slovenija. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu je završila diplomske (1989/1993) specijalizaciju iz oblasti grafičkog dizajna na Nottingham Trent University UK (1994/95)) i postdiplomske studije (1996/1998) iz oblasti grafike, u klasi akademika Dževada Hoze na Univerzitetu u Sarajevu na kojem je i doktorirala(2014.), stekla titulu doktora umjetnosti- grafike. Bila je dekanesa Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu.
Amela Hadžimejlić je do sada priredila trideset i jednu samostalnu izložbu i izlagala na više od 250 skupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Njezina dosadašnja umjetnička istraživanja i interesi, tokom višedecenijske izlagačke aktivnosti, su veoma raznoliki, i podjednako se kretala unutar tradicionalnog, multimedijalnog i konceptualnog izraza. Dobitnica je više nagrada za izražaje u klasičnim i savremenim medijima. Živi u Sarajevu i redovni je profesor na Odsjeku grafike Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu.
-
Ne daju mi oči da šutim
-
Deset slika bez odgovora
-
Zapisi veselog filozofa
Amir Hadžić
-
Amir Hadžić je grafički dizajner, strip crtač i muzičar iz Sarajeva sa preko 25 godina iskustva u navedenim poljima.
Autor je knjige o vizuelnim identitetima pod nazivom "Logotipija - bazični principi logo dizajna" u izdanju ULUPUBIH čiji je stalni član.Učestvovao u velikom broju kolektivnih izložbi dizajna i stripa u zemlji i insotranstvu, a iza sebe ima i dvije samostalne izložbe logotipa i vizuelnih identiteta.
-
Branding design
-
Knjiga o logotipima i pravilima dizajniranja logotipa
Adnan Hajrulahović HAAD
-
Adnan Hajrulahović Haad je bosanskohercegovački modni dizajner i kostimograf, živi i radi u Sarajevu. Član je ULUPUBIH. Inicijator osnivanja i voditelj Muzeja bosanskog kraljevstva u Cazinu. Art direktor festivala European Fashion Passport. Po vokaciji pjesnik, 2010. izdao knjigu poezije
Tokovi tame. Bosanac. Suprug i otac. Zaljubljenik u prirodu.
-
Kolekcije CAVERCON. (prekrivena svijest) nadahnuta transformacijom civilizacije i načinom na koji to prihvatamo. Odijelo kao zaštitni simbol pokriva našu savjest i često predrasudžuje za nas i o nama. CAVERCON. je kolekcija koja otkriva savjest i prekriva tijelo. Prava sloboda je u našim mislima, a ne u našoj odjeći.
CAVERCON. godina 2018.
Model: Edita Hajrulahovic
Foto: Almin Zrno
-
Kolekcije CAVERCON. (prekrivena svijest) nadahnuta transformacijom civilizacije i načinom na koji to prihvatamo. Odijelo kao zaštitni simbol pokriva našu savjest i često predrasudžuje za nas i o nama. CAVERCON. je kolekcija koja otkriva savjest i prekriva tijelo. Prava sloboda je u našim mislima, a ne u našoj odjeći.
Godina 2018.
Model: Edita Hajrulahovic
Foto: Almin Zrno
-
Kolekcije CAVERCON. (prekrivena svijest) nadahnuta transformacijom civilizacije i načinom na koji to prihvatamo. Odijelo kao zaštitni simbol pokriva našu savjest i često predrasudžuje za nas i o nama. CAVERCON. je kolekcija koja otkriva savjest i prekriva tijelo. Prava sloboda je u našim mislima, a ne u našoj odjeći.
Godina 2018.
Model: Edita Hajrulahovic
Foto: Almin Zrno
Amra Zulfikarpašić
-
Rođena je 1946. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Studij dizajna završila je na Akademiji likovnih umjetnosti 1978. godine, a postdiplomski studij 2001. godine. Kao dizajnerica i rukovoditeljica dizajn odjeljenja 16 godina je radila u dnevnom listu Oslobođenje. Od 1995. je predavač, a potom i redovni profesor na odsjeku za grafički dizajn Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Bavi se dizajnom postera, znakova i opremom knjige. Kreirala je 2002. godine savremenu varijantu pisma Bosančica.
Realizovala je brojne samostalne izložbe, a svoj rad predstavlja i na kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.
Zaslužni je član ULUPUBiH.
-
Jezik je tekovina prvobitnih civilizacija, sredstvo neposrednog komuniciranja ljudi koji su živjeli na jednom prostoru. U tom smislu jezik imaju i najprimitivnija društva, dok je pismo odlika razvijenih civilizacija. Pisana riječ nije samo instrument artikulacije govora; ona nas upućuje, obrazuje i mijenja naš način razmišljanja.
“Namjera mi je javnost bolje upoznati sa bosančicom, koja je jedan bitan segment našeg kulturnog naslijedja. Želja mi je da bosančici podarim novi život, da otvorim novo poglavlje istraživanja, ne samo starih oblika već i novih mogućnosti što nam ih nude te stare forme.”- A. Zulfikarpašić
-
Tehnika: Akril
Dimenzije: 50x70
-
Tehnika: Grafika
Dimenzija: 70x90
Anita Ibukić
-
Rođena je u Bihaću 1978. godine. Magistrirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu na odsjeku za produkt dizajn. Kao dizajner učestvovala je na brojnim umjetničkim izložbama u zemlji i inostranstvu: Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Njemačkoj i Turskoj. Dobitnica je nagrade i novčanog granta „Budi uzor“ nakon čega osniva Studio za dizajn i proizvodnju predmeta od keramike i porculana „Ceramic Studio“ 2007.godine. Dobitnica je nagrade „Collegium Artisticum 2020.“ u Sarajevu. Rad pod nazivom „PorceLACE“ je uvršten u umjetničku zbirku Muzeja Unsko-Sanskog kantona.
Kao redovni profesor na Tehničkom fakultetu u Bihaću predaje na odsjeku za dizajn tekstila i odjeće i drvno industrijskom odsjeku. Autor je naučno istraživačkih projekata na teme iz oblasti dizajna tekstila i odjeće koji su objavljeni u zbornicima i prezentirani na simpozijima i konferencijama u zemlji i inostranstvu.
-
Vaze "Ptice" su dio kolekcije stolnog posudja "Ellisse" koja je nastala u okviru izrade magistarskog rada na temu "Uticaj geometrijskih tijela i njihove deformacije na savremenu estetiku stolnog posudja" 2012 godine, u Ceramic Studiu u Bihaću. Pokušaj su odmaka od tradicionalnog oblika vaze nastale na grnčarskom točku. Vaze Ptice su izradjene od keramike savremenim metodama lijevanja tečne gline u kalupe, prilagodjene za industrijsku proizvodnju. Nagradjene su na izložbi Collegium Artisticum 2020 godine u Sarajevu.
-
Lampa GLE, za Ceramic Studio u Bihaću, svoj neobičan izgled duguje savremenim metodama oblikovanja koje imitiraju pleteninu. Čvrstoća forme se bazira na strukturi "osnove i potke" kao kod tradicionalne tehnike tkanja. Oblikovana od porculana, svoju pravu prirodu pokazuje tek na svjetlosti kad postaje poluprozirna. Izložena je u Izložbenom salonu Muzeja Unsko-sanskog kantona 2022.godine i na izložbi Collegium Artisticum u Sarajevu.
-
Kolekcija Ellisse je prikazana 2013.godine na sajmu unutrašnjeg uredjenja u Kelnu, Njemačka kao dio postavke radova studenata Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Izložena je u Pera Muzeju u Istanbulu 2015.godine. U Ceramic Studiu u Bihaću je uradjena industrijska proizvodnja mala serija za potrebe tržišta.
Anesa Anja Abadan
-
Amela Hadžimejlić, akademski grafičar i vizuelni umjetnik, rođena je 1969. u Ljubljani, Slovenija. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu je završila diplomske (1989/1993) specijalizaciju iz oblasti grafičkog dizajna na Nottingham Trent University UK (1994/95)) i postdiplomske studije (1996/1998) iz oblasti grafike, u klasi akademika Dževada Hoze na Univerzitetu u Sarajevu na kojem je i doktorirala(2014.), stekla titulu doktora umjetnosti- grafike. Bila je dekanesa Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu.
Amela Hadžimejlić je do sada priredila trideset i jednu samostalnu izložbu i izlagala na više od 250 skupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Njezina dosadašnja umjetnička istraživanja i interesi, tokom višedecenijske izlagačke aktivnosti, su veoma raznoliki, i podjednako se kretala unutar tradicionalnog, multimedijalnog i konceptualnog izraza. Dobitnica je više nagrada za izražaje u klasičnim i savremenim medijima. Živi u Sarajevu i redovni je profesor na Odsjeku grafike Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu.
-
kombinovana tehnika 100x120cm
-
kombinovana tehnika 100x120cm
-
Tehnika: Keramika
Dimenzija: 16x29
Godina: 2019
Ata Omerbašić
-
Nina Mašina (Aleksandra Nina Knežević) is a designer and illustrator from Sarajevo. Her work is fresh and contemporary and easily communicates an international visual language through playful typography and graphics.
Her projects have been awarded around the world, and in 2010 her work was listed among the 200 world's best illustrators.
She also illustrated the cover of the Harry Potter book.
Her projects have been awarded worldwide and in 2010, her work is listed among the 200 world's best illustrators. She also illustrated Harry Potter's cover pages.
-
ATA 2022 haljina sa vise lica
photo Ata Omerbasic
-
ATA 2020
photo Ismar Zalica
-
ATA 2012
photo Vanja Lisac
B
Benjamin Kavazović
-
Benjamin Kavazović je rođen u Doboju, Bosna i Hercegovina (1970.). Tokom godina uspio je da završi širok spektar aktivnosti vezanih za ilustraciju, slikarstvo, grafiku i dizajnerski nakit.
Trenutno živi i radi u Sarajevu, Bosna i Hercegovina.
-
Prsten
Srebro dekorisano rodijem i pozlatom
Tehnika izgubljenog voska
35x45mm
-
Prsten
Srebro dekorisano rodijem i pozlatom
Tehnika izgubljenog voska
43x62mm
-
Prsten
Srebro dekorisano rodijem i pozlatom
Tehnika izgubljenog voska
35x45mm
Bojana Mikulić
-
Akademska grafička dizajnerica koja je od 1982. godine redovna članica ULUPUBiHa. Od 1980. godine radila je kao modna dizajnerka u UTI, te 1994. godine pa do završetka radnog staža radila je kao profesorica na Odsjeku za tekstilni dizajn Srednje škole primijenjenih umjetnosti u Sarajevu.
Umjetnost @bojana.mikulic.art već decenijama vodi nas kroz djela različitih likovnih djelatnosti- od crteža i slikarstva, do grafike i prostornog oblikovanja. U zadnjih nekoliko godina naklonjenost keramici dominira njenim radom i likovnim interesovanjem.
-
Ptice od keramike
kolekcija 2023
dimenzije- različite
-
brodovi od keramike
kolekcija 2023
dimenzije- različite
-
Crtež “Ptice”
50X70cm
Berin Tuzlić
-
Berin Tuzlić was born in Sarajevo in 1968, where he finished elementary and high school. His high school interest in assisting a Gazelle helicopter pilot as an aviation mechanic did not stop him from graduating at the Zagreb. Academy of Animation, and then completing his Master’s Degree in “A Film” from Copenhagen, as well as receiving his doctorate with the thesis “Why animation is drawn” two years ago in TelAviv. Berin Tuzlic has won many awards, from America to Europe, for his short animated art films. He is also the author of over 50 comic strips. He has won a number of awards in the field of advertising, produced on behalf of the Advertising Agency Via Media Sarajevo / Dubai, which he is the co-owner of. Berin is a Board Member of ASIFA International at the United Nations. The only global association for animation, ASIF has 58 members.
-
fantasy comix objavljena dva strip albuma u U.S.
-
kratki art film je jedan višestruko nagradjivanih filmova.
-
strip I crtani film
E
Emina Husedžinović Ibrahimović
-
Rodjena je 17.06. 1973.g. u Banjoj Luci. Diplomirala je na Tekstilno- tehnološkom fakultetu na smjeru Projektiranje i dizajn tekstila i odjeće 1999.g. u Zagrebu i nostrificirana je na Manchester Univerzitetu za tekstil i odjeću. Godine 2011. stekla zvanje magistra inženjera tekst.teh.na Tekstilno-tehnološkom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu. Status samostalnog umjetnika dobila od strane Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo dobila 2006.g. Radila kao pozorišni kostimograf za predstave „Hadžera“ (Ljutović), „Luda lova“ (Kupusović), „Karabeg“ (Gojer) za koju je dobila diplomu za najbolju kostimografiju na 21.susretima kazališta-pozorišta u Brčkom. Bila modni savjetnik i dizajner dugi niz godina za modne kuće Bellissima; Danial S, Koteks, Zlatka Vuković.
Autor je u preko 50 samostalnih i grupnih izložbi i modnih revija u BiH i svijetu. Crpila ideje iz BiH etnoloških kostima oblikujući u savremene kolekcije.Virtuoz je modeliranja odjeće i dorade tekstila na tradicionalan način.Svojim kostimina pratila je svjetske izbore ljepote,te je u Gani 2006 na izboru Miss Univers dobila nagradu za drugu najljepšu haljinu. Dobitnik je mnogobrojnih nagrada za unapređenje modne scene u BiH kroz bogati opus i kontinuirani rad u trajanju od 24 godine. Dobila priznanje za ženu godine 2022. u kategoriji razvoj BiH dizajnerske scene od strane LADIESIN magazina, kao i nagradu za Premium Azra za unapređenje modne scene u BiH. Dobila nagradu za dizajn od Udruženja likovnih i primjenjenih umjetnosti, Collegium Artisticum, Sarajevo za kolekcije „RED“ 2022,Tri autorska rada 2006 i „Tolerancija u modi“ 2004. Od SNL magazina dobila nagradu za najbolju mušku kolekciju 2018. Dobitnik je prve nagrade za uniforme BiH predstavnike za EXPO u Šangaju 2010. Nagrađena za najboljeg dizajnera 2005.godine od strane Udruge Libertas i Fashion week Sarajevo, dok joj je dodjeljeno Priznanje za afirmaciju modne scene i najuspiješnijeg kreatora u periodu od 2000. do 2004 od Udruga Libertas.
-
Haljine
Veličina na upit
-
"Dodir mora" - 76cm x 57cm, linorez, 2022.
-
Košulja
Veličina na upit
Elvedin Poturak
-
Elvedin Poturak rođen je 18.02.1971. godine u Foči. Završio je srednju Grafičku školu u Sarajevu, a potom Akademiju likovnih umjetnosti također u Sarajevu. Diplomirao je slikarstvo u klasi profesora Nusreta Pašića, a zatim magistrirao na odsijeku za slikarstvo u klasi kod profesora Radoslava Tadića 2007. godine. Bio je dobrovoljni učesnik domovinskog rata od decembra 1991. godine do 1995. godine, a 1996. godine u februaru mjesecu počinje raditi za NATO snage u kancelariji za sigurnost sve do 2012. godine. Nakon toga bio je angažovan na poziciji direktora talijanske koorporacije za izradu fleksibilnih ambalaža, a od 2021. godine direktor je galerije Collegium Artisticuma u Sarajevu. Za sve to vrijeme izlagao je na skoro svim zajedničkim izložbama strukovnog Udruženja ULUBiH čiji je član od 1997. godine, te na izložbama širom regiona i u inostranstvu. Imao je svoje tri samostalne izložbe, od kojih bi izdvojio posebo jednu, a to je izložba „Veliki format“ u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine 2017. godine. Izložbom je donimirao ciklus slika sa prikazima konja. Inače, štafelajski je slikar koji radi animal motive svih tehnika, a magistarski je odbranio na temu animalizam.
Na vrlo jednostavnoj pozadini, umjetnik istražuje anatomiju, pokret i držanje konja. Historičarka umjetnosti, Andrea Mekić napisala je o izložbi: „Slike Poturak Elvedina predstavljaju i jedan vid predaha od ubrzanog gradskog života i reminiscenciju na jedno davno, viteško doba, kada su ove plemenite životinje bile vjerni čovjekov pratilac na svim važnim podvizima, stoga nije pogrešno zaključiti da ovaj motiv, klasičan i bezvremen, zaista i ne zavrjeđuje ništa manje nego veliki format i magičnu pozadinu.“ Njegovo slikarstvo možemo svrstati u ambijentalno slikarstvo s obzirom da motive koje slika smješta u prostore koji nisu prirodno okruženje životinja. Upravo zbog praznog prostora njegove slike poprimaju dekorativan efekat i mogu se smatrati primjenjivim u raznim arhitektonskim prostorima .
-
Tehnika: Akril na platnu
Dimenzije: 100x120
-
Tehnika: Akril na platnu
Dimenzije: 100x120
-
Tehnika: Akril na platnu
Dimenzije: 100x120
Eldina Kožljak
-
Eldina Kožljak rođena je 21.01.1997. godine u Sarajevu, gdje nakon zavšene osnovne škole upisuje Srednju školu primijenjenih umjetnosti na odsjeku za reklamnu grafiku. Maturira 2016. godine u klasi profesorice Milijane Lagumdžije i dobija zvanje likovnog tehničara za reklamnu grafiku. Zatim svoje školovanje nastavlja na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, gdje i diplomira na odsjeku za grafiku u klasi profesora Avde Žige.
Od 2012. godine pa sve do sada učestvovala je na mnogim kolektivnim izložbama. Pored grafike radi i sa svim ostalim likovnim medijima a svoj rad najviše zasniva na prikazima morskog svijeta i istraživanjima ljudske psihologije. More i sva morska bića doživljava kao neiscrpnu inspiraciju koja je rezultirala brojnim grafičkim ciklusima.
-
35cm x 50cm
monotipija, 2021.
-
76cm x 57cm
linorez, 2022.
-
76cm x 57cm
linorez, 2021.
G
Goran Mulahusić
-
Rođen u Sarajevu 1950. Bavi se fotografijom, kompjuterskom grafikom i ilustracijom. Živi u Švedskoj i bio je dugogodišnji novinar i fotograf u listu “Glas BiH“. Urednik je i fotograf u magazinu “ŠEHER BANJA LUKA” koji izdaje Savez Banjalučana u Švedskoj.
Izlagao je na brojnim samostalnim i kolektivnim izlaožbama. U Bosni i Hercegovini je učestvovao ne na izložbama ULUPUBIH od 2002. godine do danas, kao i više puta na Bijenalu minijature u Tuzli.
-
Dimenzija 60X80
-
Dimenzija 60X80
-
Dimenzija 60X80cm
H
Halida Emrić
-
HALIDA EMRIĆ (Bihać, 1. juli 1965) je bosanskohercegovačka umjetnica iz oblasti unikatnog oblikovanja umjetničke keramike. Tokom nepune dvije decenije svog kreativnog rada u ovoj oblasti kreirala je i ostvarila više autorskiih ciklusa i veliki broj samostalnih keramički formi i tako doniijela svježinu na bosansskohercegovačku likovnu scenu obavljajući pionirski posao iz oblasti unikatnog oblikovanja umjetničke keramike. Članica je Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti Bosne i Hercegovine (ULUPUBiH) od 2010. godine. Do sada je uspjela svoju umjetnost prezentirati na preko 80 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu: Sarajevo, Bihać, Tuzla, Ljubuški, Zvornik, Vitez, Cazin, Ključ, Beč, Istanbul, Klagenfurt, Ljubljana, Kastav, Buzet, Bosanska Krupa, Jajce, Travnik, Banja Luka, Tabriz, Piran, Ajdovščina, Kopar…
Tri puta je dobila nagradu Collegium artisticum, te nagradu publike na međunarodnoj izložbi minijature u Tuzli. Dobitnica je nagrade Akademije ženskog poduzetništva PK Bihać i plakete općine Bužim za razvoj kulture i umjetnosti. Osnivač je umjetničkog studija za izradu umjetničke keramike SerhatArt 2006. godine. U mediju keramike kao primjenjene umjetnosti izradila je protokolarne darove za većinu općina i gradova u Bosni i Hercegovini. Isto tako dizajnirala je i izradila protokolarne darove za brojna privredna društva i društvene organizacije. Saradnik je brojnih galerija i muzeja kao što su Historijski muzej BiH Sarajevo, Zavičajni muzej Travnik, Galerija Plus Banja Luka, Galerija ULUPUBiH Sarajevo, Galerija Mandžić Tuzla.
-
Zidni ukrasni tanjir
Dimenzija: 30x30
-
Vazne
Dimenzije: 35x20
-
Ukrasne keramičk vazna i zdjelice
Dimenzija: 35x20 vazna/ 5x8 zdjelice
I
Iman della Luna Glušac
-
Iman della Luna Glusac rodjena u Italiji živi i radi u Sarajevu.
Bavi se izradom namještaja nakita i produkta od bio epoksidne smole i drveta, koristi reciklirane materijale, biorazgradive materijale i plastiku u svojim radovima. Njeni radovi imaju aktivističke poruke o prirodi i ekologiji. Priroda je njena glavna inspiracija za stvaranje djela.
-
Minimalni kolorit u jakim geometrijskim oblicima.
Nosite prirodu blizu sebe. Budite svjesni.
photo by Denial Kečo
-
Drveni nakit (maslina, ruza, orah, hrast) u jakim geometrijskim oblicima.
photo by Azra Numanović
-
Pan kao zaštitni Bog šume.
Kolekcija inspirisana BH prirodom, rađena od BH recikliranog drveta.
Nosite prirodu blizu sebe. Budite svjesni.
photo by Denial Kečo
Ismet Berbić
-
Rodjen je 1949. godine. Završio je Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu odsjek za grafički dizajn. Kao grafički dizajner učestvovao je u brojnim projektima iz ove oblasti, te je više puta nagrađivan za svoj rad.
U prijeratnom periodu obnašao je funkciju direktora SARS-a (Svjetlost Sarajevo design studija). Posljednjih 10 godina se bavi slikarstvom. Živi i radi u Sarajevu.
-
Tehnika: Tuš u boji
Dimenzije: 50x30
-
Tehnika: Marker
Dimenzije: 40x60
-
Tehnika: Akrilik
Dimenzije: 110x120
J
Jelena Oksenfeld
-
JELENA OKSENFELD, rođena u Sarajevu, 24.06.1978. Ne bih ništa mogla reći o sebi a da ne kažem kako potječem iz umjetničke porodice. Moj djed, Mario Mikulić, je ostavio neizbrisiv trag na sviju nas svojim talentom I radom koji je ostavio iza sebe. Bio je jedan od najpoznatijih jugoslovenskih slikara. Dugujem I majci, Bojani Mikulić, također talentovanoj umjetnici I bivšoj profesorici Umjetničke škole u Sarajevu, dosta toga. Moja braća jednako imaju “umjetničke” gene. Nikola je dizajner, a Vedran je poznati street art umjetnik, kod nas i vani. Iza mene je dugih dvadeset i pet godina rada, a počela sam raditi i prije nego što sam završila studij na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu na Odsjeku grafičkog dizajna. Moj početak karijere je vezan za ilustracije slikovnica. Radeći za najmlađe je bilo važno i lijepo iskustvo jer su djeca najbolji i najiskreniji kritičari. Njima se nešto ili svidi ili apsolutno ne svidi. Trećega nema. Ilustrovala sam na desetine slikovnica koje mi i dan danas vraćaju osmjeh na lice.
U ratnom periodu sam radila kao kostimograf i scenograf na Akademiji scenskih umjetnosti. Angažman u ratu je za mene bila i olakšavajuća okolnost, bijeg od surove realnosti. U nedostatku materijala za kostime morali smo dosta improvizirati i sve praviti sami. Suština umjetnosti je takva da kreacija odoljeva svakom vidu nedostaka ili manjkavosti i onda ona dolazi do izražaja, pa su tako u ratnim godinama nastale scenografije za predstave kao što su “Mandragole” i “Tigar” od Ahmeta Imamovića i Dragana Marinkovića.
Više godina sam radila, na moje veliko zadovoljstvo, sa Suadom Kapić ( Medijska kuća Fama ) na projektu “Srebrenica – mapiranje genocida”. Ovaj rad smatram svojim ličnim doprinosom u osvještavanju i dokumetovanju stradanja kroz koje smo prošli tokom rata. Ovaj značajan i bitan projekat mene zatiče u periodu dok nosim svoga sina i pred sami porod, završavam svoj dio posla, zatvaram laptom i donosim Marija na svijet. To je bila kombincija veoma snažnih i suprostavljenih emocija. Od neizmjerne tuge zbog Srebreničke tragedije, do zadovoljstva sa urađenim i postignutim, pa sve do ličnog uzbuđenja i sreće zbog rođenja moga djeteta.
-
Tehnika: Ulje na platnu
Dimenzija: 150x100
-
Tehnika: Ulje na platnu
Dimenzija: 150x100
-
Tehnika: Ulje na platnu
Dimenzija: 150x100
L
Lejla Čehajić
-
Lejla Ćehajić, akademski kipar, rođena u Sarajevu. Završila je Srednju školu primijenjenih umjetnosti u Sarajevu, odsjek vajarstvo, gdje trenutno i radi kao profesor na predmetu plastično oblikovanje. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, odsjek kiparstvo 2004. godine u klasi profesora Mustafe Skopljaka. Član je ULUBIH-a od 2005. godine, ULUKS-a, i ULUPUBIH-a . Izlagala je na 82 zajedničke i 19 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu i učestvovala na više likovnih/kiparskih kolonija. Član je umjetničkog savjeta gradske galerije Collegium Artisticum od 2021, i predsjednica Uluksa od 2022.godine.
-nagrada za skulpturu “Kenan Solaković” na godišnjoj izložbi ULUBIH-a, “Treći Salon Mladih” za 2009. godinu,
-Grand Prix Šestoaprilske izložbe ULUBiH-a za 2011. godinu
-Međunarodna nagrade «Privatno i javno « 2011. godine
-
Tehnika: Keramika
Dimenzija: 25x18
-
Dimenzija 60X80
-
Tehnika: Keramika & Žica
Dimenzija: 45x65
LJ
Ljiljana Šaković-Mujan
-
Ljiljana Šaković-Mujan rođena je i živi u Sarajevu. Diplomirala je produkt dizajn 2000. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Redovna članica je ULUPUBiH-a od 2003.i ima status istaknutog samostalnog umjetnika Kantona Sarajevo. Dobitnica je nagrade za modni dizajn na kolektivnoj izložbi ULUPUBiH-a u Sarajevu 2007. godine. Osnivač je dizajnerske grupe „STUDIO FASHION SARAJEVO“, a unikatne modne kolekcije predstavljene su video prezentacijom u Maloj Galeriji Obala i kino sali Meeting Point u Sarajevu, 2000. i 2001. godine. Među brojnim kolekcijama i izložbama, izdvaja se rad u studiju francuske dizajnerice i umjetnice Agnes b.u Parizu gdje je dizajnirala unikatnu modnu liniju “Ljilja for Agnes B.” Kolekcija je pet godina bila dostupna širom svijeta u Agnes b. prodavnicama.
Izlagala je svoja djela na samostalnim i grupnim izložbama. Učestvovala je na izložbama u Osaki, Londonu, Grazu, Zagrebu, Sarajevu… Radila je kostimografiju za pozorišne predstave, film i TV serije.
www.ljiilja.design.com
www.facebook.com/ljilja.design/
Instagram: @ljilja.design
-
Tehnika: Tekstil
Format: Haljina
Godina: 2022
-
Tehnika: Tekstil
Format: Haljina
Godina: 2022
-
Tehnika: Tekstil
Format: Haljina
Godina: 2020
M
Maja Žmukić
-
Rođena 05. marta 1977. godine u Sarajevu gdje je završila osnovnu školu “Simon Bolivar” i Srednju školu primijenjenih umjetnosti na Odsjeku za slikarstvo i stekla stručno zvanje Likovni tehničar za primijenjeno slikarstvo.
1995. godine upisala Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu – Nastavnički odsjek.
Diplomirala 04. maja 2001.god na istom odsjeku i stekla stručno zvanje Profesor likovnog obrazovanja i vaspitanja. Diplomski rad radila iz oblasti grafike u klasi profesora Salema Obralića i profesora Avde Žige. Mentor, pri izradi diplomskog rada na temu «Ljudsko tijelo i njegov oblik u grafici», bio je akademik Boško Kućanski.
2001. god.ine na Akademiji likovnih umjetnosti primljena na postdiplomski studij iz likovne obrasti grafike. Rad napisan na temu ”Unutarnji predmet” bio pod mentorstvom akademika Tvrtka Kulenovića, dok je praktični dio postdiplomskog studija, rađen pod mentorstvom sa prof. emeritusa Halila Tikveše.
2006.godine magistrirala na Akademiji likovnih umjetnosti Sarajevo iz oblasti Grafike 2016. godine doktorirala na Pedagoškom fakultetu Sarajevo, Univerziteta Sarajevo.
Doktorska disertacija odgojnih nauka pod nazivom: “NASTAVNE METODE CRTEŽA, SLIKARSTVA, GRAFIKE I VAJARSTVA U LIKOVNOM JEZIKU U POČETNE NASTAVE OSNOVNOG OBRAZOVANJA.”
-
Tehnika: Keramika
* Materijal: šamotna glina 🌡 1100C, podglazurni crtež oksidima & radirung metalnim perom.
* Dimenzije: 30x20x7 , 25x15x5.
-
* Ručna izrada (Ručna izrada je tehnika izrade oblika rukama, bez upotrebe kotača za bacanje)
* Ručno oslikano
* Veličina: 43 x 27 c
-
“DOBRO JE OVDJE, njihanje i šum, jutra nas grle rukama studenim”.
* Graphic art print, * Callagraphy 30x30
N
Nevena Nikolić
-
Nevena Nikolić rođena je u Sarajevu 12. jula 1985. godine. U rodnom gradu završila je Akademiju Likovnih Umjetnosti, odsjek za Produkt dizajn. Produkt dizajn omogućio joj je da objedini sve svoje afinitete i iskaže se u različitim kreativnim disciplinama. O širokom dijapazonu interesa govore brojne izložbe i sajmovi na kojima su izlagani njeni radovi (Dubai, Abu Dabi, Šangaj, Istambul, Ljubljana, Skoplje, Keln, Hanover, Hamburg, London, Beograd, Zagreb, Tokio, Kjoto, Sarajevo, Mostar, Banja Luka, Počitelj).
Iako se pronalazi u raznim oblastima kreativnog djelovanja, ručno rađeni proizvodi i nakit njena su strast još od djetinjstva, te osnova njenog brenda NNeNN. Kreiranjem modernog nakita, inspirisanog tradicijom, Nevena želi dati svoj doprinos u približavanja širem auditoriju bogatstva motiva i ornamenata prisutnih na stećcima. Nakit je prepoznat i van granica BiH, čak i u dalekom Šangaju. Početkom 2019. godine nakit inspirisan motivima sa stećaka objavljen je u Kineskom i Engleskom izdanju knjige „CREATIVE SOUVENIRS DESIGN“.
Član je udruženja ULUPUBiH od 2013. godine, a 2015. godine dobila je nagradu za kreativnu igračku u okviru Šestoaprilske izložbe u Collegium Artisticum Galeriji.
-
- zena sa konjima - mesing i Lapislazuli
-
- mesing
-
- mesing i poludrago kamenje
Nedžad Begović
-
Član Udruženja filmskih radnika Bosne i Hercegovine, AMUS-a (Asocijacija muzičkih stvaralaca BiH) i ULUPUBiH-a (Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH).
- Osnovna preokupacija - film. Bavio se svim filmskim žanrovima. Neki od filmova "završili u MOMA", neki u kinotekama u Parizu i Oberhausenu. Desetine filmskih nagrada. Na mnogim akademijama neki od filmova često korišteni u edukativne svrhe (od Čikaga... do Kembridža).
- 9 medalja za inovacije
- autor prvog BiH albuma stripova "STRIPOVI"
- pisac tekstova desetina objavljenih pjesama Brane Likića
-
Pretvaranje detalja oko sebe u umjetnička djela
-
Pretvaranje detalja oko sebe u umjetnička djela
-
Materijal: Cjepanice
Skulpture
Nermina Begović
-
dipl.ing.arh. Nermina Begović živi i radi u Sarajevu, gdje je 1989.godine diplomirala na Arhitektonskom fakultetu. Uporedo sa studijem arhitekture kreće sa izučavanjem vještina zlatarskog zanata u obiteljskoj radionici. Po završetku studija kratko se bavi projektovanjem, ali se ubrzo uključuje u rad porodičnog obrta, da bi se 2000.godine potpuno posvetila nakitu. Osnovna djelatnost i profesionalna orijentacija postaju dizajn, izrada i afirmacija umjetničkog nakita. Razvija vlastiti brend „Nbgoldline“ koji povezuje više linija i kolekcija nakita.
2005.godine počinje javno izlagati svoje radove širom svijeta, kako samostalno tako i u društvu kolega umjetnika i zanatlija sa kojima bogato sarađuje. 2009.godine je postala član ULUPUBIH-a I od tada je aktivan član udruženja.
-
Srebro
-
Srebro
-
Srebro/ pozlata
Nanda Agić
-
Nanda Agić je vizualna umjetnica iz Sarajeva, Bosna i Hercegovina. Diplomirala je i magistrirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, na Odsjeku za grafiku. Od 2022. godine dobitnica je počasnog statusa istaknute samostalne umjetnice Kantona Sarajevo. Članica je Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine (ULUBIH) i Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera Bosne i Hercegovine (ULUPUBIH).
Od samog početka svoje umjetničke karijere postiže značajne rezultate u savladavanju zahtjevnih tehnika gravure i bakropisa na velikim grafičkim formatima. Svoje umjetničko djelovanje uglavnom izražava kroz medij grafike i crteža, bakropisa u kombinaciji s akvatintom i drugim tehnikama dubokog tiska. U svome radu ponekad odstupa od standardnog klasičnog pristupa grafici te koristi grafičke matrice bakropisa kao objekte u domenu primijenjene umjetnosti. Ove metalne predmete vješto pretvara u komade nakita, a aplicira ih i na odjeću u svojim modnim kreacijama. Svoju prvu modnu reviju sa ekstravagantnim komadima nakita od cinkanih grafičkih matrica održala je u sklopu Sarajevo Fashion week-a 2004. godine. Do sada je ostvarila pet samostalnih izložbi i učestvovala na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Dobitnica je osam nagrada i priznanja za svoj rad, od toga je pet nagrada iz kategorije grafike i crteža, dok su tri iz oblasti dizajna.
-
Reljefni bakropis na cinkanoj ploči. 2004.
-
Reljefni bakropis na cinkanoj ploči i lava kamen, 2016.
-
Nagrađena kolekcija nakita Nanda 2022.
Bakropis na cink ploči i kazandžijsko mehaničko kucanje.
Nijaz Gojak
-
Nijaz Gojak, rođen u Sarajevu1976. god. Srednju školu primjenjenih umjetnosti završio 1996. godine u ratom zahvaćenom Sarajevu, u klasi prof. Kemala Hromića sa diplomskim radom iz zidnog slikarstva secco freska 'Sarajevski muzičari'. Odbranio diplomski rad na nastavničkom odsjeku klase prof.Radoslava Tadića na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu 2013. godine na temu „Slikarstvo tradicije“ kod mentora prof. Nusreta Pašića. Izlagao je samostalno i na zajedničkim mnogobrojnim izložbama i za svoje radove dobio priznanja i nagrade. Rad Mona Lisa se nalazi u brazilskom udžbeniku za srednje škole Literatura Moderna, Fernando Marcílio Lopes Couto, izdavač; Vereda digital, Sao Paolo, Brazil…Al Jazeera Balkans, napravila je i reportažu „Sarajevski umjetnik u Brazilu“ 2018.godine učestvovao je u realizaciji predstava Narodnog Pozorista Sarajevo „Flashdance“, mjuzikl, „Krcko Oraščić“, balet, „Fistik“, drama, „Mamma mia“, opereta, „Čarobna Frula“, opereta, „Faun“, balet…
Svestranost ogleda se i u proizvodima umjetničkog dizajna apliciranog na mnogobrojnim suvenirima O.D. GojakArt. Proizvodi su uvrsteni u glarent Made of BIH. Za direktorij je odabrano 58 primjera čiji proizvodi imaju upotrebnu vrijednost i kulturna dobra predstavljaju na jedinstven i savremen način. Jedan od njih je #GojakArt kao autentični proizvodi sa oslanjanjem na nasledje i kulturu Bosne i Hercegovine.
-
Ulje na platnu
Dimenzija: 100x150
-
Tehnika: Ulje na platnu
Dimenzija: 90x140
-
Tehnika: Ulje na platnu
Dimenzija: 80x150
Narcisa Šehić
-
NARCISA ŠEHIĆ 1976. Sarajevo. Diplomirala i magistrirala na Akademiji likovnih umjetnosti / Odsjek Produkt dizajn u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Specijalizirala na IT Akademiji / Odsjek New Media Design u Beogradu, Srbija. Učesnica mnogobrojnih grupnih /domaćih, internacionalnih/ i samostalnih izložbi. Bavi se dizajnom i vizuelnom umjetnošću u najširem smislu. Piše poeziju. Dobitnica dvanaest priznanja (art&design). Član ULUPUBiH- a i ULUBiH-a.
Ispisujući intimu autorskih radova već dvije decenije kroz višeslojnost primarno likovnog, a potom grafičkog i modnog dizajna izlagala u: Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Japanu, Bugarskoj, Italiji, Njemačkoj, Poljskoj, Kipru, Kini, Češkoj, Turskoj, Sjedinjenim amerčkim državama,Ujedinjenim arapskim emiratima, Senegalu, Meksiku, Ujedinjeno Kraljevstvo,Kanada, Holandija, Belgija, Grčka, Francuska. Živi u Sarajevu, udata i majka četvero djece.
-
Lorem Ipsum
-
Lorem Ipsum
-
Lorem Ipsum
O
Osman Oma Arslanagić
-
Osman Oma Arslanagić rođen je u Trebinju. Nakon završene likovne akademije u Sarajevu bavi se televizijskom, filmskom i kazališnom senografijom, najprije na TV Sarajevo, Narodnom Pozorištu u Sarajevu, Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu i Sarajevskom ratnom teatru.
Redovni je profesor na predmetu Scenografija, kostimi i maske na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu te na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Bio je ravnatelj Otvorene scene Obala i Sarajevskog ratnog teatra.
Pored mnogobrojinih scenografija za TV emisije i igrane filmove iza sebe ima i rad na oko 150 kazališnih predstva, opera i baleta. Dobitnik je desetak regionalnih i međunarodnih nagrada za scenografiju te godišnje nagrade za dizajn koju dodjeljuje Collegium Artisticum. S redateljicom Ninom Kleflin surađuje dugi niz godina na velikom broju predstava, drama i opera.
-
Kombinovana tehnika raznih odbačenih predmeta
-
Kombinovana tehnika raznih odbačenih predmeta
-
Kombinovana tehnika raznih odbačenih predmeta
P
Plema Arnautalić
-
Plema Arnautalić i njen rad počinju prije 12 godina. Privlačili su je razni materijali te su je inspirisali da stvara nešto novo i drugačije. Plema ne voli pravila, ne voli kada nešto mora da se pravi po kalupu i upravo su zato sve njene rukotvorine jedinstvene i unikatne. Prije nekoliko godina su je pozvali da napravi korice za jednu povelju koju su slali papi. Tada je naišla na prelijepu kožu koja je savršeno odgovarala ideji koju je imala u glavi. Kada je završila taj projekt, ostao joj je jedan veliki komad kože, a u istom tom periodu je željela kupiti sebi novu kožnu torbu, i tako počinje njena priča sa izradom kožnih torbi.
Idealnu torbu nije pronašla uprkos traganju kroz Sarajevo, cijelu BiH, ali i susjednim zemljama. Činilo se kao da svi imaju iste stvari, ništa nije jedinstveno. Odlučila je sama sebi napraviti torbu i bila je oduševljena krajnjim rezultatom. Njena kćerka, koja je kostimografkinja, odnijela ju je na snimanje serije 'Žene s broja 13' gdje je torba osvojila srce glumice Mirele Lambić koja ju je poželjela zadržati za sebe. Mirela je bila hodajuća reklama za Plemine torbe, a nakon nje su je kupile i Plemine prijateljice i cijela priča uskoro je dobila nove tonove i boje. Kako Plema ističe, "rekla-kazala" najbolja je reklama, a uspjeh njenih rukotvorina najbolji je dokaz za tu tvrdnju. Njene rukotvorine su najprije ljubav pa onda hobi. Nikada nisu posao. Ne kreira jer mora, nego jer želi. U početku joj je za jednu torbu bilo potrebno 15 dana, a danas maksimalno pet. Izbrusila je svoj zanat i vještine, ali ipak kaže kako još mnogo može uraditi i naučiti.
-
Ručni rad, broš od mesinga sa bicerom, dizajn PIA ART
-
Narukvice, ogrlice, broševi i naušnice dizajn PIA ART
-
Ručni rad, kožna torba dizajn PIA ART
R
Rebeka Abdagić
-
Rebeka Abdagić rođena je 1991. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je završila Srednju školu primijenjenih umjetnosti 2010. godine, te 2015. godine stekla zvanje Magistar likovnih umjetnosti-slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Dobitnica je Zlatne značke Univeziteta u Sarajevu kao najbolji student generacije 2013./14., te dobitnica Zlatne značke kao najbolji student I i II ciklusa studija na ALU 2015. godine. Redovni je član ULUBiH-a i ULUKS-a od 2014. godine, te ULUPUBiH-a od 2020. godine. Izlagala je na više kolektivnih izložbi među kojima su i dvije tematske izložbe vezane za projekte Evropske unije o ravnopravnosti žena i etničkih manjina, kolektivnim i selektivnim izložbama ULUBiH-a, ULUKS-a i ULUPUBiH-a, te četiri samostalne izložbe. Učesnica je više likovnih kolonija i simpozija u zemlji i inostranstvu.
Od 2020. do 2022. godine obnašala je funkciju generalne sekretarke ULUPUBiH-a (Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera u BiH). Od 2022. godine obnaša funkciju generalne sekretarke Udruženja za promociju i afirmaciju kulture i umjetnosti PRO ART. U svom djelu umjetnica istražuje vlastitu podsvijest oblikujući je plohama čiste boje kroz arhitekturalne forme na površini platna. Svoj ID ograničava slikanim zidovima, vodi u zamršenost uma komplikovanim sistemima stepenica, te posmatraču nudi ulaz i/ili izlaz u i iz intime svojih razmišljanja i emocija.
Pored slikarstva, umjetnica koristi i druge tehnike i materijale u svom izrazu kao što su skulptura, oblikovanje unikatnog nakita, te oblikovanje i šivenje igračaka i upotrebnih predmeta.
-
Akril na platnu
150x180 cm
2019.
-
Akril na platnu
150x180 cm
2019.
-
Akril na platnu
70x100 cm
2016.
S
Sead Čerkez
-
Sead Čerkez rođen je u Foči 1948 godine. Prva iskustva o posebnostima akvarelskog slikarstva sticao je u Srednjoj školi od nastavnika Safeta Adbegovića i Veselina-Kore Boljevića. Diplomirao je likovnu umjetnost na Pedagoškoj akademiji u Sarajevu. Tokom 1969. godin radio je kao saradnik u ateljeu Hamida Lukovca. Od 1973. godine do 1988. godine radio je kao ilustrator u Akademiji nauka i umjetnosti BiH i stekao zvanje stručnog saradnika. Učesnik je u radu slikarskih kolonija: Ozalj, Karlovac, Bjelašnica, Travnik, Zrenjanin, Slavonski-Brod, Bosanska Krupa, Krušnica, Tjentište, Počitelj, Mojstrana, Glažuta Pohorje i likovni susreti Visoko.
Uporedo sa kontinuiranim radom u akvarelu, bavi se uljem, grafikom, arabesknim slikarstvom, crtežom i dizajnom.
-
Tehnika: Gvaš & Akril / Arabeska
Dimenzija: 70x85
Godina: 2022.
-
Tehnika: Gvaš & Akril / Arabeska
Dimenzija: 70x60
Godina: 2018.
-
Tehnika: Akvarel
Dimenzija: 58x68
Sead Emrić
-
Sead Emrić (Bihać, 19. august 1965) je bosanskohercegovački umjetnik iz oblasti slikarstva, grafike i unikatnog oblikovanja. Nakon završene kulturološke srednje škole 1984. godine u Bosanskoj Krupi, diplomirao na Pedagoškoj akademiji Univerziteta Banja Luka 1990. godine.
Usavršavao je unikatnu grafiku na Međunarodnom grafičkom likovnom centru MGLC u Ljubljani 2009 – 2011 godine. Član Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine ULUBiH od 1997. godine. Član Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti Bosne i Hercegovine ULUPUBiH od 2022.godine. Do sada svoja umjetnička djela izlagao na preko 100 samostalnih i oko 150 kolektivnih izložbi u domovini i svijetu. Učesnik je brojnih art simpozija.
-
Umjetnički opus "Znakovi Bosne" nastao je kao potreba da se kroz prizmu umjetničke kreativnosti i vještine sklada najljepša priča o kulturnoj baštini BiH. Svaki artefakt utemeljen je na nekom znaku iz bogate kulturne historije Bosne, od njenih najranijih vremena do danas, a djela odišu svježinom usaglašenom sa modernim umjetničkim kontekstom.
Grafika
-
Pejzaž
Tehnika: Kombinovana/ulje
Dimenzija: 45x75
-
Format 18 x 12,5 cm Tehnika: unikatno oblikovanje / knjiga
Da li je potrebna oprema? (staklo, postament, televizor i sl.) postament
Godina nastanka 2023
Sonja Radan
-
onja Radan, rođena je u Sarajevu, Bosna I Hercegovina, gdje je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti 1984 god. Poslije koje izlaže širom bivše Jugoslavije i drugim evropskum zemljama. Živi u Londonu od 1991 gdje kontinuirano radi istražujuci razne umjetničke vidove i tehnike; kao ulje i akrilik na platnu, slika na staklu i svili te oslikava i kolažira sculpture na drvetu. Postoji kontinuirana nit koja se provlači kroz njen rad: obično su to žene čiji identitet otkriva kroz različite faze života.
Član je udruženja umjetnika Brent-London kao I ULUBiH-a. Vec godinama radi kao art terapeut u Velikoj Britaniji kao I u Bosni I Hercegovini 2008 je izabrana da predstavlja B&H između 42 zemlje na velikoj izložbi; Mediterraneo (More koje nas ujedinjuje) u italijanskom Kulturnom Institutu London. Njen rad je prezentiran 2016, u Svijetionici, Antologiji i Monografiji Bosansko Hercegovačkih umjetnika, van granica rodne zemlje. Sonjina serija skulptura/slika Sjećanje Drveta je izabrana i prikazana 2018 god u galeriji Saatchi u Londonu. Nedavno je izabrana za vodeću umjetnicu u Globalnom programu Oči Svijeta, koji je prezentirao START.art.
www.sonyaradan.com
-
Dvorska Dama, jedna iz serija slika (kombinovana tehnika sa akrilom), inspirisana životima kurtizanskih žena iz srednjeg veka, koje su smatrane više pratiocima (ljubavnicama) nego slugama svojih kraljeva I kraljica. Zamišljala sam složenu političkim i emocionalnu poziciju ovih žena kao i njihovu snagu i lepotu. To me takode podstaklo da ponovo prostudiram velika dijela evropskih renesansnih slikara.
akrilik na platnu, 60x60cm, 2018
-
Prije nekoliko godina počela sam redovno da koristim svoj lokalni bazen u Brentu. Biti okružen ženskim tijlima različitih boja i oblika inspirisalo me je da počnem slikati žene poput mene, sličnih godina. Zene koje su želele da zadrže svoju mladost i svežinu a voda im je pomogla da se osjecaju pune energije, živim, laganim i slobodnim.
akrilik na platnu, 50x75cm, 2016
-
Materijal, koji koristim u seriji Sjecanje Drveta, su uglavnom drvrne grede odbacene poslije renoviranja viktorijanskih kuca i u prisnom su doticaju s ljudskim životima. Komade drveta donosim u svoj atelier, što veća oštećenja i ožiljci,to veća i snažnija priča, jača i izravnija inspiracija. Veće komade katkad siječm u željene formate, neke klasično prepariram prije oslikavanja, neke ne. Lijepim kao podlogu svilu,i medicinski gips u rolama. Slikam uglavnom akrilikom, često cistom i intenzivnom bojom. Ponešto lakiram, a radim i kolažne kompozicije. U njima, među materijalima često koristim čipku, esker, cvjetne dezene. Fizičke i metafizičke godove u svojim nutrinama, ožiljke i dotrajavanja te crvotočce vremena postali su važni dijelovi mojih radova koji upotpunjuju moju viziju.
20x60x10cm
T
Tarik Jasenković
-
Tarik Jesenković je rođen 1967. godine u Sarajevu. Završio je Školu primijenjenih umjetnosti u Sarajevu, odjsek oprema knjiga i novina, a potom i Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, odsjek grafički dizajn u klasi profesora Mladena Kolobarića. Tokom studija pohađao je četiri semestra fotografije kod profesora Mehmeda Akšamije. Preko 30 godina se bavi profesionalno poslovima iz domene grafičkog dizajna, DTP-a, ilustracije i fotografije. U svom profesionalnom radu najviše angažmana je imao u sferi likovne i tehničke opreme knjiga i časopisa, te se može pohvaliti velikim brojem opremljenih knjiga i naslovnica koji se mjeri u više stotina naslova. Višegodišnji je saradnik nekoliko časopisa i web portala. Kao student završne godine studija u periodu od 1990. do 1992. godine je počeo raditi kao tehnički urednik u reviji Odjek. U kontinuitetu od 1997. godine pa do gašenja revije 2016. godine vršio je funkciju dizajnera i likovnog urednika u Odjeku. Stalno je zaposlen kao grafički dizajner/likovni urednik u El-Kalemu - izdavačkom centru Rijaseta Islamske zajednice od 1994. pa do danas.
Aktivni je član Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera Bosne i Hercegovine (ULUPUBIH) i već dvadesetak godina se redovno pojavljuje na svim kolektivnim izložbama Udruženja. Ozbiljnije bavljenje fotografijom započinje prije desetak godina. Do sada je imao tri samostalne fotografske izložbe te više zajedničkih i grupnih izložbi na kojima je izlagao fotografije. Svoje dizajnerske radove i fotografije kontinuirano prezentira putem interneta i na društvenim mrežama već dugi niz godina. Živi i radi u Sarajevu.
-
Fotografija
digitalni print
60x90cm
2021
-
Fotografija
digitalni print
90x60cm
2017
-
Fotografija
digitalni print
90x60cm
2021
Z
Zoran Lešić
-
Zoran Lešić je rođen 1953. Studij glume završio je 1976. godine, kad se i zaposlio u Sarajevskom Kamernom Teatru 55. Uz oca reditelja i majku glumicu, odrastao je u svijetu teatra, koji je hrabrio i hranio njegovu maštu. U svojim 30-tim godinama prošla ga je želja da postane “čuveni glumac”, te je život, privatni i profesionalni, posvetio fotografiji. To je bio početak totalne i bez kompromisne strasti.
Zatekavši se u sred opkoljenog Sarajeva, njegova glumačka i uspješna teatarsko fotografska karijera, krenula je sasvim drugačijim tokom. Preživjevši dvije godine u opkoljenom Sarajevu, snimajući rat oko sebe, krajem 1993. godine napustio je Sarajevo te se pridružio porodici koja je u Holandiji našla utočište i novi dom, gdje se 1976. godine zaposlio u ICTY-MKSJ (Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju), kao fotograf i specijalista za rekonstrukciju mjesta ratnog zločina. Zorana prepoznajemo kao veoma inovativnog fotografa. Njegovi radovi su usko povezani sa scenskom umjetnošću, a njihova bit proizlazi iz Zoranovog interesa za istoriju slikarstva a metod kreiranja iz strasti prema teatru.
-
Fotografija
format 70x100
godina 2021
-
Fotografija
format 70x100
godina 2022
-
Fotografija
format 70x100
godina 2020